Maden Avukatı Hayri Özsoy
Fevzi Çakmak 2. Sokak No: 28/2 Kızılay-Ankara info@hayriozsoy.com
Gsm: +90 (532) 544 91 06 - Tlf: +90 (312) 231 00 01 - Faks: +90 (312) 231 04 99

Maden Hukuku

Madenlerin hukuki konumu ülkeden ülkeye değişiklikler göstermektedir. Türk hukukunda doğal servet ve kaynakların Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunduğu, bunların aranması ve işletilmesi hakkının kural olarak Devlete ait olduğunu belirtmekle “Domanial” (Devletin kamusal alanı) sisteminin, arama ve işletmenin Devletin özel teşebbüsle birleşmesi suretiyle veya doğrudan doğruya özel teşebbüs eliyle yapılmasını yasanın açık iznine bağlayan hükmü ile de “Regalien” (Devlet mülkü) sisteminin benimsendiğinin açık kanıtıdır.

Madenlerin hukuki niteliği bakımından “Domanial” sistemi benimseyen Türk maden hukuku zaman içindeki sosyal, ekonomik ve politik eğilimler sonucu bazen Devletçiliğe, bazen de ferdiyetçiliğe ağırlık vermekte böylece madencilik sektöründe bulunması gereken en önemli nitelik olan istikrar unsuru büyük ölçüde zedelenmektedir.

Türk maden hukukunun tarihsel gelişimine bakıldığında, bu alanda kısa zamanda birçok değişikliklerin yapılması, hükümet programlarında madenciliğe oldukça farklı yaklaşımlarda bulunulması, halen ülkemizde Devletin kalıcı ve sağlıklı bir madencilik politikasının olmadığının en belirgin kanıtıdır.

Hakkımda
Makaleler
Faydalı Linkler
İletişim
Çalışma Alanları
Genel İdare Hukuku
Maden Hukuku
Çevre ve Orman Hukuku
Enerji Hukuku
Etiketler
Maden Avukatı
Maden Hukuku
Maden Kanunu
Madencilik
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır.Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.
© 2013 Av. Hayri Özsoy
Web Tasarım